Zarządzenie nr 87/R/15 Rektora Uniwersytetu Gdańskiegoz dnia 28 lipca 2015 rokuw sprawie przyznawania stypendium doktoranckiego w Uniwersytecie Gdańskim
zostało zmienione przez
zostało ujednolicone przez
Na podstawie art. 66 ust. 2 w zw. z art. 200 ust. 1-3 i 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 572 ze zm.), § 41 ust. 3 Statutu Uniwersytetu Gdańskiego oraz § 11-14 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 24 października 2014 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów doktoranckich (Dz. U. z 2014 r., poz. 1480), zarządza się, co następuje:
§ 1.
1. Uczestnik stacjonarnych studiów doktoranckich w Uniwersytecie Gdańskim, zwany dalej „doktorantem”, może otrzymywać stypendium doktoranckie.
2. Stypendium doktoranckie przyznaje Rektor, po zaopiniowaniu wniosków o przyznanie stypendium przez wydziałową doktorancką komisję stypendialną, zwaną dalej „komisją”, powoływaną na zasadach określonych w § 11 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 24 października 2014 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów doktoranckich (Dz. U. z 2014 r., poz. 1480).
§ 2.
1. Stypendium doktoranckie na pierwszym roku studiów doktoranckich może być przyznane doktorantowi, który osiągnął bardzo dobre wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym.
2. Stypendium doktoranckie na drugim roku i kolejnych latach studiów doktoranckich może być przyznane doktorantowi, który:
1) terminowo realizuje program studiów doktoranckich;
2) wykazuje się zaangażowaniem w:
a) prowadzeniu zajęć dydaktycznych w ramach praktyk zawodowych albo
b) realizacji badań naukowych prowadzonych przez wydział;
3) w roku akademickim poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie stypendium doktoranckiego wykazał się postępami w pracy naukowej i w przygotowywaniu rozprawy doktorskiej.
3. Szczegółowe kryteria przyznawania stypendium doktoranckiego – określone na wniosek właściwej komisji i uwzględniające kryteria, o których mowa w ust. 1 i 2 – zawiera załącznik do niniejszego zarządzenia.
4. Szczegółowe kryteria przyznawania stypendium doktoranckiego dotyczące zaangażowania w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w ramach praktyk zawodowych określa się w sposób zapewniający równy dostęp doktorantów do prowadzenia zajęć.
5. Szczegółowe kryteria przyznawania stypendium doktoranckiego udostępnia się do publicznego wglądu w formie pisemnej na wydziale oraz w formie elektronicznej na stronie internetowej wydziału w terminie do dnia 31 lipca roku akademickiego poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie stypendium doktoranckiego.
§ 3.
1. Doktorant składa wniosek o przyznanie stypendium doktoranckiego do kierownika studiów doktoranckich w terminie do dnia 20 października roku akademickiego.
2. Wniosek o przyznanie stypendium doktoranckiego, którego wzór określa właściwa komisja, zawiera w szczególności:
1) dane doktoranta: imię, nazwisko, numer PESEL, a w przypadku jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz wskazanie roku studiów doktoranckich;
2) opinię opiekuna naukowego albo promotora – w przypadku ubiegania się o stypendium na drugim roku i kolejnych latach studiów doktoranckich;
3) informacje potwierdzające spełnienie kryteriów, o których mowa w § 2 ust. 1 albo 2 oraz ust. 3.
3. Szczegółowy termin oraz miejsce i sposób składania wniosku o przyznanie stypendium doktoranckiego określa właściwa komisja i udostępnia do publicznego wglądu w formie pisemnej na wydziale oraz w formie elektronicznej na stronie internetowej wydziału.
§ 4.
1. Komisja, po zaopiniowaniu wniosków o przyznanie stypendium doktoranckiego, sporządza:
1) listę doktorantów pierwszego roku studiów doktoranckich rekomendowanych do przyznania stypendium,
2) listę doktorantów drugiego roku i kolejnych lat studiów doktoranckich rekomendowanych do przyznania stypendium,
podpisane przez dziekana i zawierające dane, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1.
2. Komisja przekazuje Rektorowi w terminie do dnia 1 listopada roku akademickiego:
1) listy, o których mowa w ust. 1 pkt 1-2;
2) zaopiniowane wnioski o przyznanie stypendium doktoranckiego;
3) protokół z obrad komisji.
§ 5.
Decyzję w sprawie przyznania stypendium doktoranckiego podejmuje Rektor. Decyzja o przyznaniu stypendium doktoranckiego powinna zawierać określenie wysokości stypendium oraz okresu jego pobierania, z uwzględnieniem art. 200 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 572 ze zm.) oraz § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 24 października 2014 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów doktoranckich (Dz. U. z 2014 r., poz. 1480).
§ 6.
1. Decyzję w sprawie przyznania stypendium doktoranckiego doręcza się:
1) we właściwym dziekanacie, za pokwitowaniem, w terminie pięciu dni od dnia wydania decyzji;
2) po upływie terminu określonego w pkt 1 – wysyłając decyzję listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
2. Szczegółowy termin doręczenia decyzji w trybie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa właściwa komisja i udostępnia do publicznego wglądu w formie pisemnej na wydziale oraz w formie elektronicznej na stronie internetowej wydziału.
§ 7.
Od decyzji Rektora przysługuje wniosek do Rektora o ponowne rozpatrzenie sprawy, za pośrednictwem komisji, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji. Decyzja Rektora, podjęta po ponownym zaopiniowaniu przez komisję wniosku o przyznanie stypendium doktoranckiego, jest ostateczna.
§ 8.
1. W przypadku udzielenia doktorantowi urlopu naukowego lub przebywania przez niego na stażu lub stypendium zagranicznym związanym z realizacją rozprawy doktorskiej, Rektor może przyznać stypendium doktoranckie po zasięgnięciu opinii dziekana.
2. W przypadku przedłużenia okresu odbywania studiów doktoranckich Rektor może przyznać doktorantowi stypendium doktoranckie w tym okresie.
§ 9.
Dysponentem środków finansowych wydziału, z których są wypłacane stypendia doktoranckie, jest dziekan.
§ 10.
W przypadku wykonywania pracy w Uniwersytecie Gdańskim przez doktoranta, któremu przyznano stypendium doktoranckie, stypendium może być podwyższone o kwotę równą dodatkowi za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia określonemu w przepisach odrębnych.
§ 11.
1. Stypendium doktoranckie jest wypłacane co miesiąc z góry, z zastrzeżeniem że stypendium doktoranckie przysługujące za miesiące październik i listopad wypłaca się łącznie, jako wyrównanie, ze stypendium doktoranckim przysługującym za miesiąc grudzień.
2. W przypadku skreślenia doktoranta z listy uczestników studiów doktoranckich zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna.
3. Doktorantowi otrzymującemu stypendium doktoranckie, który ukończył studia doktoranckie w terminie wcześniejszym niż określony w programie tych studiów oraz uzyskał wyróżniającą ocenę rozprawy doktorskiej, za okres pozostały do terminu ukończenia studiów doktoranckich określonego w programie tych studiów wypłaca się środki finansowe w wysokości stanowiącej iloczyn kwoty otrzymywanego miesięcznie stypendium doktoranckiego oraz liczby miesięcy, o które został skrócony okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.
4. Kierownik studiów doktoranckich zawiadamia niezwłocznie o zaprzestaniu wypłaty stypendium doktoranckiego Dział Kształcenia oraz Dział Finansowy.
§ 12.
Traci moc zarządzenie nr 68/R/14 Rektora UG z dnia 26 czerwca 2014 roku w sprawie przyznawania stypendiów doktoranckich w Uniwersytecie Gdańskim.
§ 13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
z upoważnienia Rektora Uniwersytetu Gdańskiego
Prorektor ds. Studenckich
prof. UG, dr hab. Józef A. Włodarski
Załączniki
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Szczegółowe kryteria przyznawania stypendium doktoranckiego | 637.54 KB |
Kopia do wydruku | 279.08 KB |