Uchwała nr 22/22 Senatu Uniwersytetu Gdańskiegoz dnia 28 kwietnia 2022 rokuw sprawie Polityki otwartego dostępu w Uniwersytecie Gdańskim
Na podstawie § 28 ust. 1 pkt 25 Statutu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 13 czerwca 2019 r. (ze zm.) – uchwala się, co następuje:
§ 1.
Uniwersytet Gdański dąży do wdrożenia najbardziej efektywnego modelu wsparcia działań podnoszących jakość badań naukowych oraz upowszechniających ich wyniki. Biorąc pod uwagę korzyści jakie płyną z szerokiej współpracy i wymiany wiedzy oraz pragnąc zapewnić wszystkim dostęp do tej wiedzy bez ograniczeń, wprowadza się w Uniwersytecie Gdańskim Politykę Otwartego Dostępu (zwaną dalej POD).
§ 2.
- Pojęcia używane w POD należy rozumieć zgodnie z definicjami przyjętymi w Regulaminie zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, prawami własności przemysłowej oraz zasad komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych Uniwersytetu Gdańskiego (uchwała Senatu UG nr 156/19 z dnia 28 listopada 2019 r.).
- POD nie narusza obowiązków wynikających z wymienionego w ust. 1. Regulaminu, a w szczególności zobowiązania twórców do rozpowszechniania utworów naukowych w sposób, który nie doprowadzi do pozbawienia ochrony prawnej innych rezultatów twórczych (tj. np. możliwości uzyskania patentu na wynalazek opisany w utworze).
- POD obowiązuje pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, doktorantów i studentów, a także inne osoby z którymi Uniwersytet Gdański zawarł umowę przewidującą zastosowanie POD.
- Na potrzeby POD „Publikacje naukowe” definiuje się jako:
- publikacje w czasopismach naukowych;
- publikacje w recenzowanych materiałach z konferencji;
- monografie naukowe oraz rozdziały w monografiach naukowych.
§ 3.
Autorzy zapewniają otwarty dostęp do Publikacji naukowych oraz Naukowych materiałów niepublikowanych poprzez:
- zdeponowanie elektronicznej postaci Publikacji naukowej i Naukowego materiału niepublikowanego w Repozytorium UG najlepiej w wersji ostatecznej, a jeśli to nie jest możliwe, to w wersji dopuszczonej przez politykę wydawcy oraz
- publiczne udostępnienie Publikacji naukowej i Naukowego materiału niepublikowanego tak, aby każdy mógł mieć do niej dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym oraz możliwość nieodpłatnego i nieograniczonego technicznie korzystania z niej
§ 4.
- Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi Repozytorium UG oraz platformę Uniwersyteckie Czasopisma Naukowe zwaną dalej platformą UCN w celu zapewnienia instytucjonalnej infrastruktury służącej skutecznej realizacji POD.
- Zasady przekazywania Publikacji naukowych oraz Niepublikowanych materiałów naukowych do Repozytorium oraz sposób ich udostępniania są ujęte w Regulaminie Repozytorium UG.
- Na platformie UCN umieszczane są czasopisma publikowane w zalecanym dla czasopism naukowych wydawanych przez UG lub jego jednostki modelu otwartego dostępu z zastosowaniem wolnych licencji CC.
§ 5.
- Publiczne udostępnianie, o którym mowa w § 3 zapewnia się niezwłocznie po opublikowaniu jeżeli pozwala na to polityka wydawcy.
- Autorzy Publikacji są w szczególności zobowiązani do uprzedniego uzgadniania realizacji zobowiązania wskazanego w § 3:
- z wydawcami oraz innymi użytkownikami Publikacji (np. organizatorami konferencji naukowych);
- ze współtwórcami Publikacji (w przypadku utworów współautorskich), jak również z twórcami utworów pierwotnych (w przypadku utworów stanowiących opracowanie, np. tłumaczenie już istniejących publikacji)
- Artykuły w czasopismach naukowych umieszczonych na platformie UCN są deponowane w Repozytorium UG w momencie, w którym pozwala na to polityka czasopisma.
- Publikacje wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego niedostępne już w wersji papierowej oraz niewłączone do dystrybucji elektronicznej w formie odpłatnego e-booka przekazywane są w wersji elektronicznej do Repozytorium UG, gdzie są udostępniane użytkownikom zewnętrznym na wolnej licencji CC.
§ 6.
Naukowymi materiałami niepublikowanymi są utwory lub wersje utworów, które nie zostały opublikowane w oficynach wydawniczych, a w szczególności:
- patenty;
- raporty;
- recenzje;
- abstrakty konferencyjne, postery, referaty, prezentacje;
- materiały dydaktyczne;
- preprinty i postprinty;
- posty, komentarze oraz inne materiały o charakterze naukowym umieszczane w mediach społecznościowych i na witrynach internetowych;
- prace doktorskie;
- inne utwory niepublikowane zawierające treści naukowe.
§ 7.
- Rektor powołuje spośród pracowników UG Pełnomocnika ds. otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych.
- Do zadań Pełnomocnika ds. otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych należy:
- upowszechnianie POD, organizowanie szkoleń dotyczących otwartego dostępu, praw autorskich i działań pokrewnych;
- koordynowanie prac związanych z tworzeniem, utrzymaniem i rozwojem infrastruktury otwartego dostępu we współpracy z Biblioteką UG;
- sprawozdawczość do jednostek nadrzędnych z zakresu realizacji POD;
- przedstawienie raportu Rektorowi UG na temat realizacji zadań za poprzedni rok do końca stycznia następnego roku.
§ 8.
- Do zadań pracowników Biblioteki UG odpowiedzialnych za prowadzenie Repozytorium UG i platformy UCN należy udzielanie wsparcia osobom, wymienionym w § 2 ust. 3 POD w następującym zakresie:
- deponowania Publikacji naukowych oraz Niepublikowanych materiałów naukowych w Repozytorium UG;
- pośredniczenia w uzgadnianiu z wydawcami wynikających z ich polityk wydawniczych warunków deponowania publikacji naukowych w Repozytorium UG;
- organizacji szkoleń dotyczących korzystania z Repozytorium UG, użytkowania platformy UCN i udostępniania za jej pośrednictwem czasopism naukowych;
- informowania i udzielania konsultacji w zakresie korzystania z programów publikowania otwartego oferowanych przez komercyjnych wydawców.
- Realizując zadania, o których mowa w ust. 1, pracownicy BUG bezpośrednio współpracują z Pełnomocnikiem Rektora ds. otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych
§ 9.
Wytyczne dotyczące sposobu zarządzania, przechowywania i rozpowszechniania danych badawczych w celu maksymalnego wykorzystania potencjału badań naukowych prowadzonych przez pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Gdańskiego zostaną określone w Polityce zarządzania danymi badawczymi w Uniwersytecie Gdańskim.
§ 10.
Traci moc uchwała nr 62/17 Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 14 grudnia 2017 roku w sprawie Polityki otwartego dostępu w Uniwersytecie Gdańskim.
§ 11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Senatu
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
prof. dr bab Piotr Stepnowski, czł. koresp. PAN
Załączniki
Załącznik | Wielkość |
---|---|
kopia do wydruku | 100.11 KB |