Zarządzenie nr 115/R/22 Rektora Uniwersytetu Gdańskiegoz dnia 30 września 2022 rokuw sprawie organizacji ćwiczeń sprawdzających warunki ewakuacji ludzi w budynkach Uniwersytetu Gdańskiego
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. (Dz.U. z 2010 r., nr 109, poz. 719 ze zm.) – zarządza się, co następuję:
§ 1.
Celem zarządzenia jest ujednolicenie zasad na jakich odbywać będzie się praktyczne sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji oraz zapewnienie, że w wyniku przeprowadzonych ćwiczeń praktycznych pracownicy zostaną odpowiednio przygotowani na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnych, a także ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami.
§ 2.
- Administrator budynku lub osoba przez niego wyznaczona jest odpowiedzialna za organizację ćwiczeń, o których mowa w ust. 2 mających na celu praktyczne sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji ludzi w budynkach należących do Uniwersytetu Gdańskiego.
- W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, ćwiczenia należy organizować co najmniej raz w roku, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników. W przypadku pozostałych budynków przeznaczonych dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, ćwiczenia należy przeprowadzać co najmniej raz na dwa lata.
- W przypadku jednostek organizacyjnych, na terenie których znajdują się źródła promieniowania jonizującego, ćwiczenia uwzgledniające zagrożenia radiologiczne należy przeprowadzać minimum raz na dwa lata.
- Kierownik jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za administrowanie budynkiem lub osoba przez niego wyznaczona przygotowuje i przekazuje do właściwego miejscowo komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej informacje o terminie ćwiczeń z ewakuacji, o których mowa w ust. 2 minimum na tydzień przed ich planowanym przeprowadzeniem. Informację tę przekazuje również drogą mailową do Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia.
- Ćwiczenia każdorazowo należy zorganizować z udziałem wyznaczonego przedstawiciela jednostki organizacyjnej odpowiedzialnego za administrowanie budynkiem oraz Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia. Jeśli jest to zasadne, ćwiczenia przeprowadza się z udziałem innych przedstawicieli, np. Straży Uniwersyteckiej, Działu Inwestycji i Remontów, firm zewnętrznych odpowiedzialnych za obsługę i konserwację uruchamianych systemów/urządzeń przeciwpożarowych.
- Obserwatorzy biorący udział w ćwiczeniach muszą być odpowiednio oznakowani. Oznakowanie dostępne jest w magazynie Odzieży Ochronnej i Roboczej Uniwersytetu Gdańskiego. Za jego zapewnienie odpowiada osoba odpowiedzialna za realizację ćwiczenia.
- Kierownicy jednostek organizacyjnych zobowiązani są do udzielenia pomocy przy organizacji oraz przeprowadzaniu ćwiczeń odbywających się w obiekcie będącym siedzibą ich jednostki.
- Każdy pracownik, student, gość przebywający w obiekcie w którym są przeprowadzane ćwiczenia z ewakuacji zobowiązany jest do udziału w ćwiczeniach i przestrzegania obowiązujących w danym obiekcie zasad ewakuacji.
§ 3.
- Osoba odpowiedzialna za realizację ćwiczenia przygotowuje program ćwiczenia oraz wysyła go nie później niż 3 dni robocze przed planowanym terminem ich przeprowadzenia do:
- dyrektora Centrum Eksploatacji Nieruchomości;
- kierownika Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia;
- obserwatorów wskazanych w programie ćwiczeń;
Wzór programu ćwiczeń stanowi załącznik nr 1.
- Informacje zawarte w programie ćwiczenia nie powinny być przekazywany osobom postronnym, których poinformowanie jest zbędne i nie wpłynie na bezpieczeństwo przeprowadzenia ćwiczenia.
§ 4.
- Osoba zgłaszająca i/lub alarmująca służby ratunkowe i inne osoby w Uniwersytecie Gdańskim o alarmie ćwiczebnym (np. Państwową Straż Pożarną) podczas rozmowy zobowiązana jest każdorazowo użyć sformułowania „to są ćwiczenia”.
- W trakcie ćwiczeń należy stosować środki pozoracji w postaci na przykład:
- wykorzystania urządzeń do wytwarzania sztucznego dymu – pozoracja pożaru;
- wywieszenia informacji o włączeniu urządzenia ppoż. lub ppoż. wyłącznika prądu w miejscu jego uruchomienia;
- użycia manekina lub wyznaczenia osoby mającej symulować osobę poszkodowaną;
- użycia krzeseł ewakuacyjnych, apteczki lub defibrylatora.
- Zdjęcie napięcia w budynku w trakcie ćwiczeń powinno za każdym razem zostać zasymulowane, bez wykonania rzeczywistego wyłączenia. Powyższe nie dotyczy przypadku, kiedy pracownik Działu Technicznego Utrzymania Nieruchomości świadomie zezwoli na wykonanie wyłączenia, a informacja zostanie udokumentowana.
- W przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, ćwiczenia może przerwać osoba odpowiedzialna za realizację ćwiczenia lub kierujący działaniami ratowniczymi. Osoby te decydują również o zakończeniu ćwiczeń.
§ 5.
- Po zakończonych ćwiczeniach osoba odpowiedzialna za realizację ćwiczeń omawia spostrzeżenia i wnioski z obserwatorami oraz proponuje działania naprawcze.
- Projekt sprawozdania z ćwiczeń, którego wzór stanowi załącznik nr 2, wysyła się nie później niż 7 dni po ich przeprowadzeniu do opiniowania niżej wskazanych osób:
- kierownika jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za administrowanie budynkiem;
- kierownika głównej jednostki organizacyjnej, w której miały miejsce ćwiczenia;
- kierownika Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia;
- innych kierowników komórek organizacyjnych, których dotyczą proponowane wnioski doskonalące.
- Sprawozdanie z ćwiczeń zatwierdza Kanclerz Uniwersytetu Gdańskiego lub Zastępca Kanclerza Uniwersytetu Gdańskiego.
- Osoba odpowiedzialna za organizację ćwiczeń przekazuje kopie zatwierdzonego sprawozdania do Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia.
- W przypadku potrzeby przeprowadzenia dodatkowych ćwiczeń na terenie UG, sposób ich przeprowadzenia należy każdorazowo uzgodnić z Biurem Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia.
§ 6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Rektor
Uniwersytetu Gdańskiego
prof. dr hab. Piotr Stepnowski, czł. koresp. PAN
Załączniki
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Kopia do wydruku | 76.66 KB |
Zał. nr 1: Program ćwiczenia | 34.46 KB |
Zał. nr 2: Sprawozdanie z ćwiczenia | 16.81 KB |