Jesteś tutaj
SP Prawa Własności Intelektualnej i Prawa Nowych Technologii
Cel studiów
Absolwent ma opanować najważniejsze wiadomości dotyczące prawnej ochrony własności intelektualnej (w tym prawa autorskiego i praw pokrewnych, ochrony znaków towarowych, wynalazków, oznaczeń geograficznych, skomercjalizowanych dóbr osobistych, etc.), jak również zapoznać się z aktualnymi regulacjami oraz tendencjami rozwoju w interdyscyplinarnej sferze tzw. prawa nowych technologii, która obejmuje między innymi takie zagadnienia, jak przestępczość internetowa, umowa i podpis elektroniczny, pieniądz elektroniczny czy elektroniczną administrację.
W programie studiów szczególny nacisk położono na praktyczne aspekty omawianych zagadnień oraz wskazanie aktualnych kierunków rozwoju w zakresie prawnej ochrony własności intelektualnej, jak też regulacji związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw z branży nowych technologii. Celem studiów jest, aby Absolwent posiadł wiedzę, umiejętności i kompetencje przydatne w pracy osób, których profesja wiąże się ze stosowaniem prawa własności intelektualnej oraz prawa nowych technologii – w przedsiębiorstwach innowacyjnych, instytucjach administracji, mediach, agencjach reklamowych a także w podmiotach świadczących usługi na rzecz takich instytucji, w tym kancelariach prawnych.
Czas trwania i forma studiów
online
2 semestry
Zajęcia prowadzone w trybie niestacjonarnym. Odbywać będą się w budynku Wydziału Prawa i Administracji UG, ul. Bażyńskiego 6 w Gdańsku, co dwa tygodnie,w formie wykładów i konserwatoriów prowadzonych przez specjalistów, pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wśród których znajdują się także praktycy oraz eksperci instytucji rządowych oraz Unii Europejskiego.
Strona WWW
Chcielibyśmy zaprosić Państwa do uczestnictwa w nowej, zaktualizowanej edycji Podyplomowych Studiów Prawa Własności Intelektualnej i Prawa Nowych Technologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Organizacja studiów podyplomowych
Program
Plan studiów
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Plan zajęć edycja 2017/2018 | 353.8 KB |
Kryteria zaliczenia studiów podyplomowych
Kryteria zaliczenia studiów podyplomowych:- obecność na zajęciach;
- napisanie pracy dyplomowej.
Sylwetka absolwenta
Opłaty
Wysokość opłaty semestralnej dla edycji rozpoczynającej się w roku akademickim 2024/2025 wynosi - 2 300 zł, a całościowej - 4 600 zł.
Rekrutacja
Sylwetka kandydata
Kandydat na studia podyplomowe to osoba posiadająca co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia studiów na dowolnym kierunku, której celem jest osiągnięcie wiedzy, umiejętności i kompetencji przydatnych w pracy osób, których profesja wiąże się ze stosowaniem prawa własności intelektualnej oraz prawa nowych technologii tj. w przedsiębiorstwach innowacyjnych, instytucjach administracji, mediach, agencjach reklamowych oraz w podmiotach świadczących usługi na rzecz takich instytucji, a przede wszystkim w kancelariach prawnych.Zasady naboru
Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem Internetowej Rekrutacji Kandydatów na Studia Podyplomowe (IRK-SP).O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Limit miejsc
Limit minimalny: 15 osób.Limit maksymalny: 40 osób.
Dokumenty rekrutacyjne
Kandydat na Studia Podyplomowe powinien złożyć:
- własnoręcznie podpisane podanie o przyjęcie na studia podyplomowe (generowane z systemu IRK po zapisaniu się na edycję studiów podyplomowych);
- dyplom lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych lub poświadczoną notarialnie kserokopię dyplomu;
- oświadczenie, że złożony dyplom potwierdza wykształcenie kandydata – w przypadku kandydata noszącego nazwisko inne niż wpisane na dyplomie;
- w przypadku kandydata będącego cudzoziemcem – dyplom ukończenia studiów w Polsce albo dyplom ukończenia studiów za granicą, uznany lub nostryfikowany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie;
- zdjęcie legitymacyjne.
Termin składania dokumentów rekrutacyjnych:
Miejsce składania dokumentów rekrutacyjnych:
Uniwersytet Gdański
Wydział Prawa i Administracji
ul. Jana Bażyńskiego 6,
80-309 Gdańsk
pokój 2064 (I piętro), Aleksandra Kudła
Kadra
Studia Podyplomowe Prawa Własności Intelektualnej i Prawa Nowych Technologii prowadzone są na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego od ponad dekady. Rozwój technologii, oraz związana z tym faktem rozbudowa systemu prawnego powoduje, że specjalizacja ta jest niezwykle potrzeba. Jednocześnie wpływa to na konieczność modyfikowania interdyscyplinarnego programu nauczania, aby odpowiadać aktualnemu otoczeniu prawnemu i wyposażyć uczestników w najlepszą dostępną wiedzę. Zmodernizowany program studiów został zaakceptowany w czerwcu 2023 r.
r. pr. dr Damian Cyman
Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego; radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku, partner w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp. k. w Gdańsku; prezes fundacji Centrum Edukacji Prawnej i Obywatelskiej; autor publikacji z zakresu prawa finansowego.
dr Krzysztof Czub
Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego WPiA UG. Jako polski i europejski rzecznik patentowy świadczy pomoc prawną w sprawach ochrony własności intelektualnej w postępowaniach przed Urzędem Patentowym RP, Europejskim Urzędem Patentowym, Urzędem Harmonizacji Rynku Wewnętrznego, Światową Organizacją Własności Intelektualnej, sądami i innymi organami. Pełni także funkcję dziekana Okręgu Pomorskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych oraz członka Krajowej Rady Rzeczników Patentowych. Jest członkiem organizacji zawodowych i stowarzyszeń branżowych, m.in.: Zrzeszenia Rzeczników Patentowych Prowadzących Kancelarie oraz Instytutu Zawodowych Pełnomocników przed Europejskim Urzędem Patentowym (EPI). Jest również autorem publikacji z dziedziny prawa cywilnego, prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej. Prowadził wiele szkoleń i kursów z zakresu prawa własności intelektualnej dla przedstawicieli różnych grup i środowisk zawodowych – sędziów, prokuratorów, przedsiębiorców, nauczycieli.
dr Łukasz Karczyński
Doktor nauk prawnych, wpisany na listę doradców podatkowych. Adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Rozprawę doktorską pt. Konsekwencje podatkowe przekształcania spółek w świetle charakteru prawnego przekształcenia podmiotowego, przygotowaną pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Jolanty Glinieckiej, obronił 17 stycznia 2011 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Autor licznych publikacji naukowych. Specjalizuje się w podatkowych aspektach funkcjonowania spółek.
prof. UG, dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska
Kierownik Katedry Prawa Handlowego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka i współautorka publikacji z zakresu
prawa handlowego, prawa upadłościowego i naprawczego oraz prawa europejskiego.Stypendystka Max-Planck-Institut für Ausländischen und Internationalen Privatrecht w Hamburgu.
adw. prof. UMK, dr hab. Arkadiusz Lach
Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik Katedry Postępowania Karnego oraz Centrum Badań nad Cyberprzestępczością na Wydziale Prawa i Administracji UMK, prodziekan WPiA UMK; adwokat; w pracy naukowej specjalizuje się w prawie dowodowym, przestępczości komputerowej, prawnych zagadnieniach nowych technologii oraz europejskim prawie karnym; autor ponad 90 opracowań naukowych.
dr Maja Maciejewska-Szałas
Jest adiunktem w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Uzyskała dyplom Szkoły Prawa Brytyjskiego na Cambridge University oraz dyplom International and European Legal Studies (Magna cum Laude) na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Antwerpii. Ukończyła aplikację adwokacką w Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Jest autorką publikacji z zakresu prawa cywilnego.
r. pr. dr Michał Miłosz
Adiunkt w Katedrze Postępowania Administracyjnego i Sądowadministracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Dr Michał Miłosz jest radcą prawnym. Od 2010 roku Adjunct Professor na amerykańskiej uczelni Chicago-Kent College of Law. Michał Miłosz specjalizuje się w szeroko rozumianych procedurach administracyjnych oraz w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Ponadto przedmiot jego zainteresowań naukowych i zawodowych obejmuje także problematykę administracyjnoprawnej ochrony danych osobowych, dostępu do informacji publicznej, prawa budowlanego oraz zagospodarowania przestrzennego, a także gospodarki nieruchomościami. W swej praktyce zawodowej świadczył usługi prawne podmiotom gospodarczym w zakresie prawa gospodarczego i cywilnego.Jest autorem monografii pt. „Bezczynność organu administracji publicznej w postępowaniu administracyjnym” (Wolters Kluwer, Warszawa 2011) oraz blisko 30 innych publikacji naukowych - rozdziałów w książkach, artykułów, glos, haseł w leksykonie. Pisze i publikuje w języku polskim oraz angielskim. Jest współredaktorem dwóch książek w języku angielskim: „When Worlds Collide: Intellectual Property, High Technology and the Law” (Wolters Kluwer, Warszawa 2008) oraz „Selected Papers on High Technology Law” (Chicago-Gdańsk 2006).
adw. prof. UG, dr hab. Andrzej Powałowski
Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Gdańskiego w Katedrze Prawa Gospodarczego Publicznego i Ochrony Środowiska, kierownik Zakładu Prawa Gospodarczego Publicznego. Zajmuje się problematyką prawa gospodarczego publicznego, w szczególności zagadnieniami prawnymi podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, ochrony konkurencji i konsumentów, zamówień publicznych, prawa energetycznego oraz przedsiębiorców – osób fizycznych. Autor i współautor ok. 70 publikacji naukowych w tym artykułów m.in. w Studiach Prawniczych, Monitorze Prawniczym, Gdańskich Studiach Prawniczych oraz książek, w tym podręcznika z zakresu prawa gospodarczego publicznego, uczestnik wielu konferencji, w tym międzynarodowych i seminariów. Jest recenzentem wielu prac naukowych, w tym książek i artykułów, a także doktoratów i prac habilitacyjnych. Uczestniczył w przewodach doktorskich ( w tym również jako promotor) i habilitacyjnych. Jest także członkiem Prezydium i arbitrem Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarki Morskiej w Gdyni. Jest członkiem Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej z siedzibą w Gdańsku i wiceprzewodniczącym Zarządu tej organizacji oraz członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Fundacji Prawa Konkurencji z siedzibą w Warszawie. Wchodzi w skład Rady Naukowej Internetowego Kwartalnika Antymonopolowego i Regulacyjnego IKAR wydawanego Przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
r. pr. Rafał Tołwiński
Od 2002 r. obsługuje i doradza podmiotom gospodarczym, oraz przygotowuje i prowadzi szkolenia z prawa własności intelektualnej na zlecenie firm szkoleniowych. Prowadzi również zajęcia dla aplikantów Okręgowej Izby Radców Prawnych w zakresie prawa autorskiego. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, problematyce zakupu i sprzedaży nieruchomości, obsłudze procesów inwestycyjnych w branży mieszkaniowej oraz komercjalizacji wielkopowierzchniowych budynków biurowo-usługowych a także w tematyce przekształceń własnościowych (M&A). Stale obsługuje spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. Brał udział w realizacji licznych projektów inwestycyjnych w branży mieszkaniowej oraz powierzchni komercyjnych (min.: Arkońska Business Park).
dr Dominika Tykwińska-Rutkowska
Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w problematyce ochrony zdrowia, zdrowia publicznego, przestrzegania praw człowieka w sektorze opieki zdrowotnej. W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia dostępu do informacji publicznej i elektronicznej administracji.
mgr Krystyna Warylewska
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ukończyła program "International Intellectual Property” w Chicago-Kent College of Law (USA) uzyskując tym samym tytuł Master of Law-LL.M.; założycielka Szkoły Prawa Francuskiego w Gdańsku, obecnie pełni funkcję zastępcy kierownika Szkoły; w kwietniu 2012 roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej na Uniwersytecie Gdańskim; gościnnie prowadzi wykłady z zakresu prawa autorskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoje zainteresowania rozwija również w obszarze praw człowieka, co zostało docenione przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które powołało ją na Ambasadora RPO.
dr Grzegorz Wierczyński
Doktor nauk prawnych; adiunkt; kierownik Pracowni Informatyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem publikacji na temat informatyki prawniczej i zasad tworzenia i ogłaszania prawa, m.in. komentarza Redagowanie i ogłaszanie aktów normatywnych. Komentarz (Warszawa 2010) i monografii Urzędowe ogłoszenie aktu normatywnego (Warszawa 2008), oraz współautorem książki System informacji prawnej w pracy sędziego
dr Wojciech Rafał Wiewiórowski
Zastępca Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Doktor nauk prawnych, adiunkt w Pracowni Informatyki Prawniczej WPiA UG. W latach 2010-2014 r. sprawował funkcję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). W latach 2003-2010 sprawował funkcję kierownika Pracowni Informatyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Pełnił m.in. funkcję doradcy ds. informatyzacji w gabinecie politycznym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także współprzewodniczącego Komisji Regulacyjnej ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W październiku 2008 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu Informatyzacji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych iAdministracji. Sprawował również funkcje: mediatora w Sądzie Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, sekretarza Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności, członka Komitetu ds. rozwiązań interoperacyjnych dla europejskich administracji publicznych przy Komisji Europejskiej (Komitet ISA). Jest członkiem rady programowej kwartalnika „Czas Informacji - Prawo nowych technologii. Informacja w administracji i gospodarce” oraz „Kwartalnika Naukowego Prawo Mediów Elektronicznych”. Doktor Wojciech Wiewiórowski jest autorem wielu opracowań, publikacji i wykładów z dziedziny ochrony danych osobowych, prawa nowych technologii, informatyzacji oraz informatyki prawniczej. Naukowo zajmuje się przede wszystkim polskim i europejskim prawem nowych technologii, przetwarzaniem i bezpieczeństwem informacji, rolą systemów informacji prawnej, informatyzacją administracji publicznej, podpisem elektronicznym oraz zastosowaniem sieci semantycznej i ontologii prawniczych w porządkowaniu informacji prawnej.
dr Arkadiusz Wowerka, LL.M. (Kolonia)
Adiunkt w Katedrze Prawa Handlowego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jest także absolwentem Szkoły Prawa Niemieckiego oraz dwuletnich podyplomowych studiów magisterskich z zakresu prawa niemieckiego na Wydziale Nauk Prawnych Uniwersytetu w Kolonii, gdzie uzyskał stopień naukowy Magister Legum (LL.M).W latach 2009 – 2011 odbył staż naukowy Instytucie Międzynarodowego i Obcego Prawa Prywatnego Uniwersytetu w Kolonii w ramach stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta. Specjalizuje się w prawie handlowym, w tym w szczególności w prawie spółek, umów gospodarczych, prawie wekslowym oraz w prawie prywatnym międzynarodowym. Jest autorem wielu publikacji krajowych i zagranicznych z zakresu prawa handlowego i międzynarodowego prawa prywatnego. Dr Wowerka jest również tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego i tłumaczem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Włada również biegle językiem angielskim.
Kontakt
Wydziały
Kontakt
pok. 2064
80-309 Gdańsk