Jesteś tutaj
Strona główna » SP Historii
SP Historii
Cel studiów
Uzyskania uprawnień do nauczania historii w szkołach podstawowych gimnazjach i liceach ogólnokształcących.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ukończenie Studiów Podyplomowych Historii osobom z wykształceniem pedagogicznym daje prawo do nauczania historii jako drugiego przedmiotu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ukończenie Studiów Podyplomowych Historii osobom z wykształceniem pedagogicznym daje prawo do nauczania historii jako drugiego przedmiotu.
Czas trwania i forma studiów
3 semestry
Studia niestacjonarne.Zajęcia odbywają się w soboty, w wyjątkowych przypadkach w niedziele, są prowadzone w formie wykładów i ćwiczeń.
Organizacja studiów podyplomowych
Program
W czasie trzech semestrów zajęć uczestnicy uczestniczą m.in. w wykładach z zakresu historii powszechnej od starożytności po drugą połowę wieku XX oraz historii Polski od X do drugiej połowy XX w. W ramach bloku drugiego omawiane są zagadnienia dotyczące historii Niemiec, Rosji i Europy Wschodniej, Skandynawii oraz krajów bałkańskich. Blok trzeci obejmuje dzieje polityczne, społeczne i historię kultury materialnej Pomorza Nadwiślańskiego. W ramach zajęć czwartego bloku, dydaktyki historii, zajęcia obejmują metodykę nauczania historii w szkołach stopnia podstawowego, gimnazjach i liceach ogólnokształcących, w tym środki dydaktyczne, metody i nowe rozwiązania w zakresie dydaktyki. Warunkiem uzyskania uprawnień do nauczania historii w tych typach szkół jest odbycie praktyki zawodowej w wymiarze 60 godzin, ma ona charakter zadaniowy, rozłożony na trzy semestry.Kryteria zaliczenia studiów podyplomowych
Zdanie ezgaminów pisemnych (na koniec każdego semestru) przewidzianych programem studiów oraz odbycie wymaganej liczby praktyk zawodowych.Sylwetka absolwenta
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ukończenie Podyplomowych Studiów Historii osobom z wykształceniem pedagogicznym daje prawo do nauczania historii jako drugiego przedmiotu.
Warunkiem uzyskania uprawnień do nauczania historii w szkołach stopnia podstawowego, gimnazjach i liceach ogólnokształcących jest odbycie praktyki zawodowej w wymiarze 60 godzin.
Warunkiem uzyskania uprawnień do nauczania historii w szkołach stopnia podstawowego, gimnazjach i liceach ogólnokształcących jest odbycie praktyki zawodowej w wymiarze 60 godzin.
Opłaty
Wysokość opłaty semestralnej dla edycji rozpoczynającej się w roku akademickim 2024/2025 wynosi - 2 000 zł, a całościowej - 6 000 zł.
Rekrutacja
Sylwetka kandydata
Warunkiem uczestnictwa w Podyplomowych Studiach Historii jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych. W celu uzyskania uprawnień do nauczania historii niezbędne jest posiadanie uprawnień pedagogicznych oraz uprawnień do nauczania pierwszego przedmiotu.Zasady naboru
Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem Internetowej Rekrutacji Kandydatów na Studia Podyplomowe (IRK-SP).O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Limit miejsc
Limit minimalny: 20 osób.Limit maksymalny: 60 osób.
Dokumenty rekrutacyjne
- podanie o przyjęcie na studia podyplomowe, utworzone za pośrednictwem systemu IRK;
- dyplom ukończenia studiów, odpis dyplomu ukończenia studiów albo kopię dyplomu ukończenia studiów poświadczoną za zgodność z oryginałem;
- dyplom ukończenia studiów za granicą albo jego odpis poświadczony za zgodność z oryginałem wraz z zaświadczeniem o uznaniu dyplomu za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu, wydanym po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego – w przypadku, gdy dyplom ukończenia studiów za granicą nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność albo na podstawie art. 326 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- oświadczenie, że złożony dyplom potwierdza wykształcenie kandydata oraz dokument potwierdzający zmianę danych osobowych – w przypadku kandydata noszącego nazwisko inne niż wpisane na dyplomie.
Dokumenty należy złożyć w białej teczce na dokumenty opisanej imieniem i nazwiskiem kandydata
Termin dostarczania dokumentów rekrutacyjnych:
Miejsce składania dokumentów rekrutacyjnych:
Uniwersytet Gdański, Wydział Historyczny, Biuro Dziekana, ul. Wita Stwosza 55, 80-309 Gdańsk, I piętro, pok. 2.29
Kontakt
Wydziały
Kontakt
Obsługa administracyjna: mgr Aneta Plaskiewicz
Miejsce dostarczania dokumentów: Biuro Dziekana, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, 80-308 Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55, pok. 2.29
tel.: +48 58 523 22 97
e-mail: aneta.plaskiewicz@ug.edu.pl
Wydział Historyczny
ul. Wita Stwosza 55
80-308 Gdańsk
80-308 Gdańsk
Wydział Historyczny - Instytut Historii / Faculty of History
ul. Wita Stwosza 55
Gdańsk 80-308