Jesteś tutaj
SP Nauczanie języka kaszubskiego
Cel studiów
Program studiów odpowiada – wg załącznika nr 1 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450) – grupom zajęć: A3 (podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu) i E (przygotowanie dydaktyczne do nauczania kolejnego przedmiotu), w ramach których osiąga się szczegółowe efekty uczenia się.
Czas trwania i forma studiów
hybrydowo
3 semestry – łącznie 350 godzin i 90 godzin praktyki dydaktycznej (w trakcie trwania drugiego i trzeciego semestru).
Studia niestacjonarne (zaoczne). Zjazdy odbywają się najczęściej co 2 tygodnie (piątek i sobota). Studia prowadzone będą w trybie mieszanym, tzn. uwzględniającym obok zajęć w salach dydaktycznych (UG, ul. Witta Stwosza 55) zajęcia przeprowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia online zaplanowane będą w piątki (od 15.30 do 19.30), a stacjonarne w soboty (od 8.30) w budynku UG. Z uwagi na charakter zajęć warsztatowych 2 lub 3 dni zjazdowe w semestrze zrealizowane zostaną w terenie.
Organizacja studiów podyplomowych
Program
Studia Podyplomowe Nauczanie języka kaszubskiego zakładają uzyskanie 60 punktów ECTS, obejmujących zajęcia dydaktyczne z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich i uczestników studiów (zajęcia dydaktyczne, zaliczenia z przedmiotów i modułów wchodzących w skład programu studiów podyplomowych, praktyki zawodowe, konsultacje z nauczycielami akademickimi), konsultacje z wykładowcami oraz pracę własną uczestnika w tym projekty/zadania realizowane przez uczestnika w trakcie studiów. Układ godzin i punktów ECTS w poszczególnych grupach przedmiotów przedstawia tabela:
Przygotowanie do nauczania kolejnego przedmiotu
(grupa przedmiotów A3 oraz E)
|
Godziny | Punkty ECTS |
|
248 | 36 |
|
102 | 14 |
|
90 | 4 |
|
– | 6 |
Ogólna liczba godzin zajęć dydaktycznych | 350 | 60 |
Godziny praktyki zawodowej | 90 |
1. Przygotowanie w zakresie merytorycznym obejmuje wiadomości z historii Kaszubów, historii języka i literatury kaszubskiej, antropologii Kaszub i Pomorza, socjolingwistyki, psycholingwistyki oraz społeczno-kulturowego i prawnego kontekstu edukacji regionalnej i etnicznej na Kaszubach, umiejętności związane z praktyczną znajomością kaszubszczyzny literackiej wsparte wiedzą o systemie współczesnego języka kaszubskiego (w tym o zabiegach normalizacyjnych), czytaniem krytycznym literatury kaszubskiej, analizą procesów i zjawisk językowych, kulturowych, społecznych oraz towarzyszące im kompetencje społeczne. Językiem wykładowym jest język kaszubski i polski. Realizowane w tym komponencie przedmioty obejmują wykłady, ćwiczenia, nadto inne godziny kontaktowe, m.in. zaliczenia i egzaminy z przedmiotów wchodzących w skład programu kształcenia, konsultacje z nauczycielami akademickimi i lektorami. Godziny realizowane na UG uzupełnia praca własna słuchacza studiów: czytanie tekstów źródłowych i naukowych, artykułów krytycznych, pisanie prac pisemnych (po polsku i po kaszubsku), sprawozdań, recenzji, przygotowanie projektów w grupie, przygotowanie do egzaminów itp.
2. Przygotowanie w zakresie dydaktycznym zakłada uzyskanie wiedzy z dydaktyki języka kaszubskiego oraz wzbogacenie warsztatu pracy nauczyciela o różne techniki nauczania języka mniejszości etnicznej w warunkach, gdy przestaje on być językiem komunikacyjnym całej społeczności. Komponent obejmuje 102 godziny konwersatoriów, ćwiczeń i warsztatów. Pracę samodzielną słuchaczy weryfikuje ocena aktywności na zajęciach i przygotowanie (przedłożone do sprawdzeniu i/lub do prezentacji na forum grupy) pisemnych cykli ćwiczeń i/lub scenariuszy lekcji (także wycieczek, imprez kulturalnych, słuchowisk itp.), nadto projekt grupowy (warsztaty) dotyczących wprowadzenia wybranego elementu języka, nauczania sprawności receptywnych i produktywnych, znajomości kultury materialnej i duchowej Kaszubów. Uzyskanie wszystkich zaliczeń (w tym zaliczenie praktyk zawodowych) pozwala przystąpić do końcowego egzaminu ustnego z dydaktyki języka kaszubskiego. Językiem zajęć jest język polski i język kaszubski.
3. Celem praktyki (90 godzin) jest gromadzenie doświadczeń związanych z pracą dydaktyczno-wychowawczą nauczyciela i konfrontowanie nabytej wiedzy z zakresu dydaktyki języka kaszubskiego z rzeczywistością pedagogiczną w działaniu praktycznym. Praktyka odbywa się równolegle z realizacją zajęć z grupy przedmiotów przygotowania dydaktycznego w różnych typach szkół wybranych przez słuchaczy studiów. Integralnym i istotnym składnikiem tego komponentu są zajęcia warsztatowe oparte na aktywnym udziale słuchaczy studiów z nadrzędną ideą pokazania możliwości wykorzystania zasobów regionu w pracy nauczyciela kaszubisty, prowadzenia praktycznej nauki języka kaszubskiego w terenie i uczestnictwo w dobrych praktykach nauczania. Przewiduje się zorganizowanie wyjazdu studyjnego, zajęć w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (zwiedzanie, zajęcia z muzealnikiem, wykłady i/lub warsztaty edukacyjne) i/lub w innej instytucji kultury, spotkania z pisarzami, dziennikarzami, działaczami, przedstawicielami uchu kaszubskiego; w miarę możliwości w ich siedzibach (techniki audiowizualne w edukacji dzieci i młodzieży). Uzupełnieniem wiedzy przyszłych nauczycieli języka kaszubskiego będą okolicznościowe wykłady, pokazy filmowe, promocje podręczników i książek, wystawy, lekcje otwarte i inne formy kształcenia prowadzone na Wydziale Filologicznym. Studia podyplomowe zakładają samodzielną, domową, ukierunkowaną przedmiotowo i czasowo pracę własną słuchaczy.
Kryteria zaliczenia studiów podyplomowych
Uzyskanie zaliczenia wszystkich przedmiotów jest warunkiem przystąpienia do egzaminów końcowych. Egzaminy końcowe potwierdzają osiągnięcie wyznaczonych efektów uczenia się.Egzamin z języka kaszubskiego jest dwudzielny:
- część pierwsza jest egzaminem pisemnym, potwierdzającym kompetencje zdającego w zakresie rozumienia, czytania, pisania i wiedzy kaszuboznawczej; 120 minut,
- część druga jest egzaminem ustnym (rozmowa we wskazanych przez egzaminatorów formach wypowiedzi (np. opowiadanie, opis, dialog itp.), stwierdzającym kompetencje w zakresie mówienia i wiedzy kaszuboznawczej.
Sylwetka absolwenta
Opłaty
Wysokość opłaty semestralnej dla edycji rozpoczynającej się w roku akademickim 2024/2025 wynosi - 2 400 zł, a całościowej - 7 200 zł.
Rekrutacja
Sylwetka kandydata
Studia podyplomowe Nauczanie języka kaszubskiego pogłębiają wiedzę i uzupełniają umiejętności nauczycieli – tzn. absolwentów studiów wyższych magisterskich posiadających uprawnienia do nauczania w szkole (nie trzeba pracować aktualnie w szkole) – i przygotowują merytorycznie i dydaktycznie do nauczania kolejnego przedmiotu szkolnego – „język regionalny – język kaszubski”.Kandydat na studia podyplomowe Nauczanie języka kaszubskiego spełnia następujące wymagania:
- legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych jednolitych magisterskich lub studiów II st.,
- posiada uprawnienia do nauczania w szkole, tj. przygotowanie w zakresie psychologiczno-pedagogicznym oraz dydaktycznym do nauczania, tzn. jest nauczycielem w przedszkolu (edukacja przedszkolna) i/lub w klasach I–III szkoły podstawowej (I etap edukacyjny) i/lub nauczycielem dowolnego przedmiotu na II etapie edukacyjnym (szkoła podstawowa klasy IV-VIII) i/lub III etapie edukacyjnym (szkoła ponadpodstawowa, tj. liceum ogólnokształcące, technikum, branżowa szkoła I i II stopnia).
Program studiów odpowiada – wg załącznika nr 1 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450) – grupom zajęć: A3 (podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu) i E (przygotowanie dydaktyczne do nauczania kolejnego przedmiotu), w ramach których osiąga się szczegółowe efekty uczenia się.
Zasady naboru
Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem Internetowej Rekrutacji Kandydatów na Studia Podyplomowe (IRK-SP).o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Limit miejsc
Minimalny: 18 osóbMaksymalny: 26 osób
Dokumenty rekrutacyjne
- podanie o przyjęcie na studia podyplomowe sporządzone za pomocą systemu IRK;
- odpis dyplomu ukończenia studiów lub poświadczona kopia dyplomu łącznie z poświadczeniem o posiadaniu kwalifikacji wymaganych do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela (w przypadku kandydata noszącego nazwisko inne niż wpisane na dyplomie także oświadczenie, że złożony dyplom potwierdza wykształcenie kandydata);
- dokument poświadczający znajomość języka kaszubskiego, np. świadectwo maturalne lub zaświadczenie o znajomości języka kaszubskiego wystawione przez ZKP lub inny dokument potwierdzający znajomość języka.
Kadra
KADRA STUDIÓW:
Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciele-praktycy, lektorzy z doświadczeniem w pracy dydaktycznej, pracownicy muzeów, radia i in. zaproszeni do współpracy znawcy przedmiotu.
Kadrę studiów podyplomowych stanowią pracownicy Wydziału Filologicznego i/lub doktoranci pracowników tego wydziału: specjaliści w zakresie językoznawstwa, literaturoznawstwa oraz dydaktyki; także pracownicy zewnętrzni (praktyczna nauka języka kaszubskiego, metodyka języka kaszubskiego), którzy prowadzą zajęcia ze studentami etnofilologii kaszubskiej (studia stacjonarne I st. profil praktyczny). Wybrane wykłady i konwersatoria poprowadzą pracownicy Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Historycznego
Kontakt
Wydziały
Kontakt
Godziny pracy sekretariatu (poniedziałek - piątek): 8.30 - 15.00
80-308 Gdańsk