Uchwała nr 123/19 Senatu Uniwersytetu Gdańskiegoz dnia 26 września 2019 rokuw sprawie organizacji potwierdzania efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów
uchyla
Na podstawie art. 71 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668 ze zm.) w związku z art. 269 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1669) – uchwala się co następuje:
§ 1.
Uchwała określa organizację potwierdzania w Uniwersytecie Gdańskim efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów, w tym:
- zasady, warunki i tryb potwierdzania efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów;
- sposób powoływania i tryb działania komisji weryfikujących efekty, o których mowa w pkt. 1.
§ 2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
- efektach uczenia się spoza systemu studiów – należy przez to rozumieć efekty uczenia się uzyskane w procesie uczenia się poza systemem studiów;
- kandydacie – należy przez to rozumieć osobę ubiegającą się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów;
- Ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.);
- Uniwersytecie – należy przez to rozumieć Uniwersytet Gdański;
- PRK – należy przez to rozumieć Polską Ramę Kwalifikacji w znaczeniu określonym ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2153 ze zm.).
§ 3.
- W Uniwersytecie potwierdza się efekty uczenia się spoza systemu studiów na zasadach określonych w Ustawie i niniejszej uchwale. W wyniku potwierdzenia efektów uczenia się spoza systemu studiów kandydat może zostać przyjęty na studia prowadzone przez Uniwersytet.
- Szczegółowe zasady potwierdzania efektów uczenia się spoza systemu studiów obowiązujące na wydziale określa dziekan.
§ 4.
Przeprowadzanie potwierdzania efektów uczenia się spoza systemu studiów jest odpłatne na zasadach określonych w zarządzeniu Rektora.
§ 5.
Efekty uczenia się spoza systemu studiów mogą zostać potwierdzone kandydatowi posiadającemu:
- dokumenty, o których mowa w art. 69 ust. 2 Ustawy, i co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie;
- kwalifikację pełną na poziomie 5 PRK albo kwalifikację nadaną w ramach zagranicznego systemu szkolnictwa wyższego odpowiadającą poziomowi 5 europejskich ram kwalifikacji, o których mowa w załączniku II do zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie ustanowienia europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie (Dz. Urz. UE C 111 z 06.05.2008, str. 1) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie;
- kwalifikację pełną na poziomie 6 PRK i co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów pierwszego stopnia – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia;
- kwalifikację pełną na poziomie 7 PRK i co najmniej 2 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na kolejne studia pierwszego stopnia lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie.
§ 6.
Zadania Uniwersytetu związane z potwierdzaniem efektów uczenia się spoza systemu studiów wykonują:
- na poziomie ogólnouniwersyteckim – pracownicy Biura Jakości Kształcenia jako koordynatorzy;
- na poziomie wydziału:
a) konsultant,
b) asesor,
c) komisja weryfikacyjna.
§ 7.
- Kandydat składa do koordynatora wniosek o przeprowadzenie potwierdzenia efektów uczenia się spoza systemu studiów. Do wniosku kandydat dołącza dokumenty lub inne dowody potwierdzające uzyskane efekty uczenia się spoza systemu studiów.
- Koordynator:
- informuje kandydata o warunkach i zasadach potwierdzania efektów uczenia się spoza systemu studiów;
- weryfikuje posiadanie przez kandydata dokumentów lub kwalifikacji, o których mowa w § 5.
- Koordynator sporządza i podpisuje protokół z przebiegu weryfikacji. Protokół sporządza się tak, aby z niego wynikało w szczególności, jakich czynności, o których mowa w ust. 2 dokonał koordynator oraz, czy kandydat spełnia warunki określone w § 5.
- Koordynator przekazuje wniosek do konsultanta wyznaczonego przez właściwego prodziekana.
§ 8.
Konsultantem może być nauczyciel akademicki zatrudniony w Uniwersytecie i wykonujący pracę na danym wydziale, który:
- jest specjalistą w dyscyplinie naukowej, której dotyczą efekty uczenia się spoza systemu studiów uzyskane przez kandydata;
- zna programy studiów, w tym wymogi dotyczące poszczególnych przedmiotów.
§ 9.
- Kandydat przy pomocy konsultanta:
1. określa uzyskane efekty uczenia się spoza systemu studiów i odpowiadające im efekty uczenia się określone w programie studiów danego kierunku studiów;
2. gromadzi dowody potwierdzające uzyskanie efektów uczenia się spoza systemu studiów.
- Konsultant sporządza i podpisuje protokół z przebiegu konsultacji. Protokół sporządza się tak, aby z niego wynikało w szczególności, jakich czynności, o których mowa w ust. 1, dokonał kandydat przy pomocy konsultanta.
- Konsultant przekazuje wniosek do asesora wyznaczonego przez właściwego prodziekana do rozpatrzenia wniosku danego kandydata. Konsultant informuje koordynatora o przekazaniu wniosku.
- W uzasadnionych przypadkach, za zgodą Prodziekana działającego z upoważnienia Rektora, konsultant wykonuje również zadania asesora, o których mowa w § 11.
§ 10.
Asesorem może być nauczyciel akademicki zatrudniony w Uniwersytecie, będący specjalistą w danej dyscyplinie naukowej.
§ 11.
- Asesor weryfikuje efekty uczenia się spoza systemu studiów uzyskane przez kandydata, w tym:
- dokonuje oceny dowodów potwierdzających uzyskanie przez kandydata efektów uczenia się spoza systemu studiów;
- wskazuje zajęcia określone w programie studiów danego kierunku studiów oraz punkty ECTS przypisane do tych zajęć, które mogą zostać zaliczone kandydatowi, a także ewentualne różnice programowe, które kandydat będzie musiał uzupełnić w przypadku przyjęcia na studia.
- Asesor sporządza i podpisuje protokół z przebiegu weryfikacji. Protokół sporządza się tak, aby z niego wynikało w szczególności, jakich czynności, o których mowa w ust. 1 dokonał asesor.
- Asesor dokumentuje w protokole konieczność przeprowadzenia dodatkowej weryfikacji efektów uczenia się spoza systemu studiów uzyskanych przez kandydata.
- Asesor przekazuje wniosek do komisji weryfikacyjnej powołanej przez Dziekana do rozpatrzenia wniosku danego kandydata, o której mowa w § 12. Asesor informuje koordynatora o przekazaniu wniosku.
§ 12.
- W skład komisji weryfikacyjnej wchodzą: właściwy prodziekan jako przewodniczący, asesor oraz drugi specjalista z tej samej albo pokrewnej dyscypliny naukowej, zatrudniony w Uniwersytecie.
- Komisja weryfikacyjna orzeka w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się spoza systemu studiów w zakresie odpowiadającym efektom uczenia się określonym w programie studiów danego kierunku studiów i poziomu studiów, rozstrzygając o:
- zaliczeniu określonych zajęć objętych programem studiów danego kierunku studiów i poziomu studiów oraz punktów ECTS przypisanych do tych zajęć, a także ewentualnym obowiązku uzupełnienia różnic programowych, z zastrzeżeniem art. 71 ust. 5 Ustawy;
- możliwości podjęcia studiów przez kandydata na określonym kierunku i poziomie studiów.
- W przypadku, gdy uzyskane przez kandydata efekty uczenia się spoza systemu studiów dotyczą więcej niż jednej dyscypliny naukowej, dziekan może powołać w skład komisji weryfikacyjnej dodatkowych asesorów.
- W uzasadnionych przypadkach w skład komisji weryfikacyjnej dziekan może powołać osoby inne niż wymienione w ust. 1 i ust. 3.
- W przypadku konieczności dodatkowej weryfikacji efektów uczenia się spoza systemu studiów, o której mowa w § 11 ust. 3, weryfikację przeprowadza komisja weryfikacyjna w formie i zakresie określonych przez komisję.
§ 13.
- Od orzeczenia komisji weryfikacyjnej przysługuje kandydatowi wniosek do komisji weryfikacyjnej o ponowne rozpatrzenie sprawy, składany w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia.
- W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji weryfikacyjnej przekazuje konsultantowi wniosek o przeprowadzenie potwierdzenia efektów uczenia się spoza systemu studiów, o którym mowa w § 7.
- W postępowaniu w sprawie ponownego rozpatrzenia wniosku o potwierdzenie efektów uczenia się spoza systemu studiów, wszczętym zgodnie z ust. 1, stosuje się odpowiednio zasady postępowania określone w § 9 ust. 1, 2 i 3, § 11 ust. 1, 3 i 4 oraz § 9 ust. 2 i 5, z zastrzeżeniem że:
- konsultant pomaga kandydatowi w poprawieniu lub uzupełnieniu wniosku, jednak kandydat nie może zgłosić nowych dowodów na potwierdzenie efektów uczenia się spoza systemu studiów;
- konsultant przekazuje wniosek do asesora;
- w skład komisji weryfikacyjnej ponownie rozpatrującej sprawę wchodzi, oprócz członków komisji wymienionych w § 12 ust. 1, dodatkowo dwóch asesorów powołanych przez dziekana;
- komisja weryfikacyjna, ponownie rozpatrując sprawę, może zasięgać opinii nauczycieli akademickich zatrudnionych w Uniwersytecie lub innych osób, będących specjalistami w danej dyscyplinie naukowej;
- ponowne orzeczenie komisji weryfikacyjnej jest ostateczne.
§ 14.
- Komisja weryfikacyjna przekazuje orzeczenie wydane w postępowaniu, o którym mowa w § 12 albo § 13, do wydziałowej komisji rekrutacyjnej.
- Wydziałowa komisja rekrutacyjna wydaje decyzję w sprawie przyjęcia kandydata na studia, uwzględniając orzeczenie komisji weryfikacyjnej oraz wymagania art. 71 ust. 6 i 7 Ustawy.
§ 15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 2019 roku.
Przewodniczący Senatu
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała
Załączniki
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Kopia do wydruku | 1.6 MB |