Załącznik do Zarządzenia Rektora UG nr 13/R/07


Regulamin przyznawania pomocy materialnej studentom Uniwersytetu Gdańskiego

Rozdział I
Formy pomocy materialnej

§ 1

Student Uniwersytetu Gdańskiego może ubiegać się o pomoc materialną ze środków Funduszu Pomocy Materialnej dla Studentów i Doktorantów i przeznaczonych na ten cel środków budżetu państwa w formie:
1) stypendium socjalnego,
2) stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych,
3) stypendium za wyniki w nauce lub sporcie,
4) stypendium ministra za osiągnięcia w nauce,
5) stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe,
6) stypendium na wyżywienie,
7) stypendium mieszkaniowego,
8) zapomogi.

Rozdział II
Organy orzekające w sprawie pomocy materialnej

§ 2

1. Dziekan na wniosek Wydziałowej Rady Samorządu Studentów powołuje Wydziałową Komisję Stypendialną, spośród studentów delegowanych przez Wydziałowe Rady Samorządu Studentów UG i pracowników uczelni, przy czym studenci stanowią większość składu komisji. Pracowników uczelni deleguje Dziekan.
2. Prorektor ds. Studenckich na wniosek Parlamentu Studentów powołuje Odwoławczą Komisję Stypendialną, spośród studentów delegowanych przez Parlament Studentów UG i pracowników uczelni, przy czym studenci stanowią większość składu komisji. Pracowników uczelni deleguje Prorektor ds. Studenckich.
3. Nadzór nad działalnością Wydziałowej Komisji Stypendialnej i Odwoławczej Komisji Stypendialnej sprawują odpowiednio Dziekan Wydziału i Prorektor ds. Studenckich.
4. W ramach nadzoru, o którym mowa w ust. 3 odpowiednio Dziekan albo Prorektor ds. Studenckich mogą uchylić decyzję Wydziałowej Komisji Stypendialnej lub Odwoławczej Komisji Stypendialnej niezgodną z przepisami ustawy lub niniejszym regulaminem.
5. Świadczenia, o których mowa w § 1 pkt 1, 2, 3, i 6, 7, 8 przyznaje na wniosek studenta Wydziałowa Komisja Stypendialna, przy czym stypendium za wyniki w nauce może być także przyznane bez konieczności składania wniosku przez studenta.
6. Termin i miejsce składania wniosków o przyznanie stypendiów, o których mowa w § 1 pkt. 1, 2, 3, 6, 7 ustala Wydziałowa Komisja Stypendialna, o czym informuje ogłoszeniem na tablicy informacyjnej.
7. Studentowi w terminie czternastu dni od otrzymania decyzji Wydziałowej Komisji Stypendialnej przysługuje za jej pośrednictwem odwołanie do Odwoławczej Komisji Stypendialnej. Wydziałowa Komisja Stypendialna uznając, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie, może sama zmienić swoją wcześniejszą decyzję lub po zaopiniowaniu w terminie 7 dni od daty złożenia odwołania przekazać je do Odwoławczej Komisji Stypendialnej.
8. Rozstrzygnięcia dotyczące pomocy materialnej zapadają w formie decyzji.
9. Informacja o świadczeniach pomocy materialnej przyznanych zgodnie z decyzjami odpowiedniej Komisji zostaje ogłoszona poprzez wywieszenie listy osób uprawnionych do tych świadczeń.

Rozdział III
Tryb i zasady przyznawania środków finansowych

§ 3

1. Podziału środków finansowych przeznaczonych przez Uczelnię na świadczenia, o których mowa w § 1 pkt 1, 2, 3 i 6, 7, 8 dokonuje Prorektor ds. Studenckich w porozumieniu z Parlamentem Studentów UG i Samorządem Doktorantów.
2. Prorektor ds. Studenckich w porozumieniu z Parlamentem Studentów UG dokonuje podziału środków na poszczególne Wydziały, ustala próg dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniający go do ubiegania się o świadczenia z § 1 pkt. 1, 6 i 7 oraz ustala w zależności od dochodu wysokość stawek stypendium socjalnego, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowego.
3. Progi dochodu oraz stawki stypendiów, o których mowa powyżej określa Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
4. Środki przeznaczone na świadczenia, o których mowa w § 1 pkt 1, 6, 7 i 8 są przydzielane Wydziałom w każdym semestrze, według aktualnych potrzeb.
5. Środki przeznaczone na świadczenia, o których mowa w § 1 pkt 3 są przydzielane Wydziałom w każdym semestrze, proporcjonalnie do liczby studentów na Wydziale.
6. Potrzeby materialne studentów w zakresie świadczeń, o których mowa w § 1 pkt 1, 2, 3, i 6, 7, 8 są zaspokajane ze środków przyznanych Wydziałowej Komisji Stypendialnej.
7. Środki z dotacji przeznaczone na świadczenia, o których mowa w § 1 punkt 1 i 6, 7, 8 nie mogą być niższe niż środki przeznaczone na świadczenia, o których mowa w § 1 punkt 3.
8. Stypendia za wyniki w nauce przyznawane są przez Wydziałową Komisję Stypendialną, w zależności od przyjętych kryteriów, zgodnie z § 8 niniejszego Regulaminu.
9. Wysokość stawek świadczeń pomocy materialnej dla studentów może ulec zmianie w trakcie roku akademickiego.
10. Wydziałowa Komisja Stypendialna dysponując przyznanymi środkami, nie może pominąć żadnej z form pomocy, na którą środki zostały przyznane, jak również obowiązujących przepisów a w szczególności Regulaminu przyznawania pomocy materialnej studentom UG oraz Regulaminu Studiów UG.

Rozdział IV
Przepisy ogólne

§ 4

1. Student może otrzymywać stypendia, o których mowa w § 1 pkt. 1 - 7 w danym roku akademickim przez okres do 10 miesięcy.
2. Stypendia, o których mowa w § 1 pkt. 1, 2, 3 i 6, 7 są przyznawane na semestr lub rok akademicki.
3. Wydziałowa Komisja Stypendialna ustala wysokość stypendiów, o których mowa w § 1 pkt. 3 w zależności od posiadanych środków, z zastrzeżeniem, że ustalone kwoty stypendiów mogą ulec zmianie w ciągu roku akademickiego.
4. Prawo do świadczeń pomocy materialnej przysługuje w terminie do końca miesiąca , w którym student ukończył studia, nie dłużej jednak niż do końca m-ca planowanego terminu ukończenia studiów.
5. Łączna miesięczna wysokość stypendiów, o których mowa w § 1 pkt. 1, 2, 3 i 6, 7 nie może być większa niż 90% najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta w poprzednim miesiącu, ustalonego w przepisach o wynagrodzeniu nauczycieli akademickich.
6. Rozpatrzone pozytywnie wnioski o stypendium socjalne lub zapomogę są realizowane od początku roku akademickiego lub semestru na jaki zostały przyznane. Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w terminie określonym przez odpowiednią Wydziałową Komisję Stypendialną. Wnioski złożone po terminie nie podlegają rozpatrzeniu z zastrzeżeniem § 7 pkt 8.
7. Student studiujący równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać stypendia, o których mowa w § 1 pkt 1 i 4-7 oraz stypendium za wyniki w sporcie § 1 pkt 3 na jednym z kierunków, według własnego wyboru, a stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz stypendium za wyniki w nauce na każdym kierunku.
8. Student w roku akademickim może otrzymywać stypendium za wyniki w nauce, o którym mowa w §1 pkt 3, albo stypendium ministra, o którym mowa w § 1 pkt 4.
9. Student może otrzymywać stypendium za wyniki w sporcie, o którym mowa w § 1 pkt 3, albo stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe, o których mowa w § 1 pkt 5, albo stypendium sportowe przyznane na podstawie ustawy o kulturze fizycznej (Dz.U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 z późn. zm.).
10. Świadczenia uzyskane na podstawie nieprawdziwych dokumentów i danych jako nabyte w drodze przestępstwa podlegają zwrotowi.
11. Pomoc materialna zostaje cofnięta studentowi, który został zawieszony w prawach studenta orzeczeniem Komisji Dyscyplinarnej dla spraw studentów.

Rozdział V
Stypendium socjalne, stypendium wyżywieniowe, stypendium mieszkaniowe, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych

§ 5

1. Stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie może być przyznane na okres semestru lub roku akademickiego na wniosek studenta, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i wypłacane jest co miesiąc. O stypendium socjalne nie mogą ubiegać się studenci obcokrajowcy niespełniający kryteriów określonych w art. 43 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz wymienieni w art. 43 ust. 5 tejże ustawy.
2. Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe nie przysługuje, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu magistra, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.
3. Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać stypendium mieszkaniowe z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub innym obiekcie niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiłby lub w znacznym stopniu utrudnił studiowanie.
4. Student studiów stacjonarnych w przypadku o którym mowa w pkt. 3, może otrzymywać stypendium mieszkaniowe również z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki.
5. Stypendium mieszkaniowe może być przyznawane na wniosek studenta na okres semestru lub roku akademickiego.
6. Fakt zakwaterowania w obiekcie innym niż dom studencki Uniwersytetu Gdańskiego należy potwierdzić umową najmu z właścicielem lub dysponentem lokalu oraz zaświadczeniem o zameldowaniu na pobyt czasowy w wynajmowanym lokalu.

§ 6

Wysokość dochodu na osobę w rodzinie uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie, i stypendium mieszkaniowe ustala Prorektor ds. Studenckich w porozumieniu z Parlamentem Studentów na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie oraz Ustawie o świadczeniach rodzinnych z uwzględnieniem, że wysokość miesięcznego dochodu w rodzinie studenta nie może być niższa niż kwota o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz. 593 z późn. zm.) oraz wyższa niż suma kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.).
2. Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe uwzględnia się dochody osiągane przez:
a. studenta,
b. małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek,
c. rodziców, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawnych bez względu na wiek.
3. Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe ustala się na zasadach określonych w ustawie, o świadczeniach rodzinnych z uwzględnieniem ust. 1, z zastrzeżeniem, iż do dochodu nie wlicza się:
a. dochodów, o których mowa w ust. 1 pkt c, jeżeli student jest samodzielny finansowo,
b. świadczeń, o których mowa w § 1 niniejszego regulaminu,
c. świadczeń otrzymywanych na podstawie Działania Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego "Wyrównanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne",
d. świadczeń pomocy materialnej uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. Z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
4. Student jest samodzielny finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki:
a. posiadał stałe źródło dochodu w ostatnim roku podatkowym,
b. posiada stałe źródło dochodu w roku bieżącym,
c. jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt. a i b, nie jest mniejszy od minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników ogłoszonego na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących w ostatnim miesiącu ostatniego roku podatkowego w przypadku dochodu studenta z ostatniego roku podatkowego i obowiązującego w miesiącu złożenia wniosku o przyznanie stypendium,
d. nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami lub z jednym z nich.

§ 7

1. Podstawą do ustalenia dochodu w rodzinie studenta są:
a. oświadczenie o liczbie osób w rodzinie studenta, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym (na wniosku o pomoc materialną);
b. zaświadczenia z właściwego urzędu skarbowego o dochodach podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych rodziców (opiekunów) studenta oraz studenta i jego pełnoletniego rodzeństwa za poprzedni rok kalendarzowy. Zaświadczenie to powinno zawierać informację o: wysokości dochodu, wysokości składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu, wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne, wysokości należnego podatku.
c. zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość wszystkich innych dochodów w tym niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wymienione w art. 3 ust 2 lit c. ustawy o świadczeniach rodzinnych ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.).
d. oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oświadczenie powinno zawierać informacje o: wysokości dochodu, wysokości należnych składek na ubezpieczenie społeczne, wysokości należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne, wysokości i formie opłaconego podatku dochodowego, wysokości dochodu po odliczeniu należnych składek i podatku. Do oświadczenia należy dołączyć: zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości należnego zryczałtowanego podatku w roku kalendarzowym, z którego ustala się dochód po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne; w przypadku osób rozliczających się z podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego, albo:
decyzję urzędu skarbowego o wysokości karty podatkowej w roku kalendarzowym, z którego ustala się dochód; w przypadku osób rozliczających się z podatku w formie karty podatkowej. Należny podatek jest wówczas różnicą między wysokością karty podatkowej, a wysokością składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku.
e. inne zaświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do stypendium socjalnego, w tym: orzeczenie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, prawomocny wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie dziecka lub zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjno opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie przysposobienia dziecka, prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację, orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły lub szkoły wyższej rodzeństwa wnioskodawcy pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym. Posiadanie rodzeństwa do siódmego roku życia należy poświadczyć kopią aktu jego urodzenia,- zaświadczenie z urzędu pracy potwierdzające fakt pozostawania bez pracy z prawem lub bez prawa do zasiłku w przypadku bezrobotnych członków rodziny studenta pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
2. Przy ustalaniu dochodu rodziny fakt świadczenia alimentów i wysokość tych alimentów dokumentuje się kopią odpisu prawomocnego wyroku sądu lub kopią odpisu protokołu posiedzenia sądu zawierającego treść ugody sądowej.
3. W przypadku pobierania alimentów obowiązuje przedłożenie wyroku sądu o przyznaniu i wysokości alimentów lub ugody sądowej. W przypadku przedstawienia wyroku wydanego wcześniej niż przed trzema laty, student składa pisemne oświadczenie o następującej treści: „uprzedzony o odpowiedzialności karnej grożącej za popełnienie przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. oświadczam, że przedstawiony przeze mnie wyrok alimentacyjny jest aktualny i realizowany przez osobę zobowiązaną”. Jeżeli kwota otrzymywanych alimentów jest niższa od kwoty podanej w wyroku sądu lub ugodzie sądowej należy przedłożyć przekazy lub przelewy pieniężne potwierdzające ten fakt lub zaświadczenie komornika o częściowej lub całkowitej bezskuteczności egzekucji.
4. Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach wolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłoszonego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.). W przypadku uzyskiwania dochodów również pozarolniczych dochody te sumuje się.
5. Wysokość opłaty poniesionej za pobyt członka rodziny przebywającego w roku kalendarzowym, z którego ustala się dochód, w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie dokumentuje się zaświadczeniem z tej instytucji.
6. Zmiana sytuacji materialnej studenta i członków rodziny studenta (w szczególności utrata części dochodów w wyniku całkowitej lub częściowej utraty pracy, przejścia na emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny itp. lub śmierci żywiciela rodziny) w trakcie roku akademickiego powinna zostać należycie udokumentowana. W tej sytuacji do dokumentów potwierdzających wysokość dochodów uzyskanych w roku kalendarzowym, z którego ustala się dochód, należy dodatkowo dołączyć: - świadectwo pracy lub zaświadczenie płatnika dochodu albo inny dokument potwierdzający fakt utraty dochodu; - dokument poświadczający wysokość miesięcznego dochodu z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, wydany przez odpowiednie organy i instytucje takie jak: zakład pracy, ZUS, Urząd Pracy, Urząd Skarbowy, Urząd Gminy lub oświadczenie studenta bądź członka rodziny studenta, w przypadku osiągania dochodów z działalności pozarolniczej opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym, w którym dochód deklarowany nie może być niższy od sześciokrotności sumy miesięcznego należnego zryczałtowanego podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
7. Za utratę źródła dochodu rozumie się
a. uzyskanie prawa do urlopu wychowawczego
b. utratę prawa do zasiłku dla bezrobotnych
c. utratę zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonawczej na podstawie umowy o dzieło
d. utratę emerytury, renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej
e. niedotrzymywanie części albo całości zasądzonych świadczeń alimentacyjnych
f. wyrejestrowanie pozarolniczej działalności gospodarczej
g. wydzierżawienie gospodarstwa rolnego
8. Prawo do pomocy materialnej ustala się ponownie w trakcie semestru w razie:
a. zwiększenia się liczby członków rodziny,
b. zmniejszenia się liczby członków rodziny, w tym także z powodu ukończenia 25 lat przez dziecko pozostające na utrzymaniu,
c. utraty dochodu,
d. uzyskania przez dziecko w wieku do 25 lat orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo z powodu upływu okresu, na który orzeczenie było wydane,
e. uzyskania przez członka rodziny dochodu spowodowane:
- zakończeniem urlopu wychowawczego
- uzyskaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych
- uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło
- uzyskaniem emerytury, renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej
- uzyskaniem całości lub części zasądzonych świadczeń alimentacyjnych
- rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej
- dzierżawą gospodarstwa rolnego.
9. Do dochodu rodziny studenta nie wlicza się nieopodatkowanych świadczeń rodzinnych przyznanych na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych, stypendiów otrzymywanych przez uczniów i studentów, nieopodatkowanych świadczeń przyznanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej oraz niemożliwych do wyegzekwowania kwot alimentów (co należy udokumentować postanowieniem komornika o nieskuteczności egzekucji).
10. Każdy członek rodziny studenta, który ukończył 18 rok życia jest zobowiązany przedłożyć oddzielne zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego (dotyczy to również osób, którym przysługuje prawo wspólnego rozliczania się).
11. W przypadku małżeństw studenckich, które nie są samodzielne finansowo, stypendium socjalne może być przyznane na podstawie dochodów w rodzinie jednego z małżonków po dostarczeniu aktualnego zaświadczenia o studiach małżonka. Dziecko (dzieci) studenta oraz małżonka studenta wlicza się wówczas do rodziny studenta.
12. Student, który założył swoją rodzinę i nie jest samodzielny finansowo, a współmałżonek nie jest studentem i nie posiada żadnych źródeł dochodu może otrzymać stypendium socjalne na podstawie dochodów swoich rodziców. Do wspólnego gospodarstwa student może wówczas wliczyć współmałżonka oraz dziecko (dzieci).
13. Jeśli student pozostaje na utrzymaniu pracującego małżonka, za dochód do celów stypendialnych przyjmuje się dochody osiągane przez małżonka.
14. Fakt zawarcia małżeństwa dokumentuje się odpisem skróconym aktu małżeństwa.
15. Jeśli student wychowuje się w rodzinie zastępczej to za dochód do celów stypendialnych przyjmuje się dochody osiągane przez tę rodzinę.
16. W przypadku śmierci rodzica studenta lub utraty źródła dochodu wysokość stypendium socjalnego może być ustalona ponownie: - w pierwszym przypadku: na podstawie dochodów drugiego rodzica z ostatniego roku podatkowego przed złożeniem wniosku i ewentualnej renty rodzinnej (o ile taka studentowi lub rodzeństwu studenta przysługuje), - w drugim przypadku: na podstawie udokumentowanego dochodu rodziny pomniejszonego o utracony dochód.
17. W przypadku, gdy jedno z rodziców studenta nie pracuje, nigdy nie pracowało i nie osiąga żadnych dochodów stypendium socjalne może być przyznane pod warunkiem udokumentowania, że osoba ta jest ubezpieczona przez drugiego z małżonków. Student składa wówczas oświadczenie rodzica o nieuzyskiwaniu dochodów. Decyzję o przyznaniu stypendium podejmuje Wydziałowa Komisja Stypendialna.
18. Wydziałowa Komisja Stypendialna cofa stypendium socjalne ze skutkiem natychmiastowym, gdy stwierdzi, że student otrzymał stypendium na podstawie nieprawdziwych danych.
19. W przypadku osób rozliczających się z podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r. (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) dochód deklarowany w oświadczeniu, nie może być niższy od kwoty odpowiadającej sześciokrotności sumy należnego zryczałtowanego podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
20. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez jedno albo oboje rodziców studenta i wykazywania strat lub dochodu zerowego z tego tytułu, lub dochodu niższego niż kwota, o której mowa w ust. 20 niniejszego regulaminu, do obliczeń przyjmuje się tę kwotę.
21. Członkowie rodziny studenta tj. domownicy lub rolnicy nieposiadający gospodarstwa rolnego, którzy udokumentują ubezpieczenie w KRUS, są uwzględniani przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie studenta. W tym przypadku muszą jednak przedstawić stosowne zaświadczenie.
22. Świadczenia alimentacyjne dla studenta i rodzeństwa studenta przyjmuje się w wysokościach zasądzonych. Wysokość alimentów zasądzona wcześniej niż sprzed 3 laty powinna być uaktualniona lub student powinien złożyć oświadczenie o treści wynikającej z § 7 ust. 3. Brak takiego uaktualnienia pozbawia studenta prawa do starania się o pomoc materialną.
23. W przypadku, gdy członek rodziny studenta przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie i rodzina studenta uiszcza opłatę za ten pobyt, od dochodu rodziny studenta odejmuje się kwotę ponoszonej opłaty i nie uwzględnia się tej osoby w obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie studenta, lub nie odejmuje się tej opłaty od dochodu w rodzinie studenta i wlicza się tę osobę do rodziny studenta.
24. W przypadku, gdy członek rodziny studenta przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie i rodzina studenta nie ponosi opłaty za ten pobyt, ustalając dochód rodziny studenta w przeliczeniu na osobę nie uwzględnia się osoby przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.
25. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej aktualnym orzeczeniem właściwego organu.

Rozdział VI
Stypendium za wyniki w nauce lub sporcie

§ 8

1. Stypendium za wyniki w nauce lub sporcie może otrzymać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub osiągnął w poprzednim roku akademickim wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
2. Stypendium za wyniki w nauce przyznawane jest w zależności od przyjętych przez Wydziałową Komisję Stypendialną kryteriów, zawartych w podjętej na początku danego roku akademickiego przez Wydziałową Komisję Stypendialną uchwale.
3. o przyznanie stypendiów, o których mowa w pkt. 1, student może ubiegać się nie wcześniej niż po zaliczeniu I roku studiów.
4. o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub sporcie może ubiegać się również student pierwszego roku studiów drugiego stopnia, rozpoczętych w ciągu roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia, który spełnił kryteria określone w pkt. 1 na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia oraz w określonym przez Dziekana właściwego Wydziału terminie złożył indeks studiów pierwszego stopnia.
5. Stypendium za wyniki w nauce nie przysługuje studentom rozliczającym rok akademicki po terminie 30 września, chyba, że termin rozliczenia roku akademickiego przedłużony został decyzją Dziekana właściwego Wydziału.
6. Stypendium za wyniki w nauce lub sporcie nie przysługuje studentowi przebywającemu na urlopie od zajęć na podstawie § 31 Regulaminu Studiów UG. Student może otrzymać to stypendium po powrocie z urlopu na podstawie wyników w nauce z roku bezpośrednio poprzedzającego urlop, w wysokości obowiązującej w roku podjęcia studiów.
7. W przypadku udzielenia urlopu bez zaliczenia semestru, student otrzymuje w następnym roku akademickim stypendium za wyniki w nauce lub sporcie od miesiąca, w którym w poprzednim roku akademickim nie otrzymał tego stypendium.
8. Stypendium za wyniki w nauce lub sporcie nie przysługuje studentowi w ciągu pierwszego roku studiów następującego po wznowieniu studiów.
9. Studentowi podejmującemu studia w Uniwersytecie Gdańskim w drodze przeniesienia z innej uczelni przysługuje stypendium za wyniki w nauce lub sporcie w następnym roku akademickim w przypadku pełnego rozliczenia poprzednich lat studiów (według programów studiów obowiązujących w Uniwersytecie Gdańskim).
10. Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce lub za wybitne osiągnięcia sportowe przyznaje właściwy minister na wniosek właściwej Rady Wydziału UG.

Rozdział VII
Zapomogi

§ 9

1. Zapomoga może być przyznana studentowi, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej, a w szczególności z powodu:
a. nieszczęśliwego wypadku,
b. poważnej choroby udokumentowanej zaświadczeniem lekarskim,
c. urodzenia dziecka,
d. śmierci członka najbliższej rodziny,
e. kradzieży,
f. klęski żywiołowej; np. powodzi, pożaru, itp.
2. Zdarzenia podane przez studenta muszą być udokumentowane potwierdzeniem właściwych organów (np. Policja, Straż Pożarna, ZOZ, PZU itp.).
3. Zapomogę przyznaje Wydziałowa Komisja Stypendialna.
4. Student może otrzymać zapomogę, o której mowa w ust. 1, dwa razy w roku akademickim.
5. Zapomoga wypłacana jest w formie pieniężnej i jednorazowo nie może być wyższa niż 50% najniższego wynagrodzenia asystenta w poprzednim miesiącu, ustalonego w przepisach o wynagrodzeniu nauczycieli akademickich.

Rozdział VIII
Przepisy końcowe

§ 10

1. Sposób delegowania przedstawicieli studentów do odpowiednich Wydziałowych Komisji Stypendialnych i do Odwoławczej Komisji Stypendialnej określają odrębne przepisy uchwalone przez Parlament Studentów UG.
2. Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia.
3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 roku (Dz. U. 164, poz. 1365 z późn. zm.) oraz odpowiednie przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.


Załączniki:
1. Wniosek o udzielenie pomocy materialnej [rtf]
2. Progi dochodu uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe oraz wysokości stawek tych stypendiów. [rtf]